Cercador de l’Hemeroteca
Español
Seccions

Tarragona Reus Costa Daurada

Tarragona
21.81 º
9.648 Km/h
Societat
Imatge d'arxiu d'unes pràctiques de conduir amb el cotxe d'una autoescola.

La falta d'examinadors fa augmentar les llistes d'espera a les autoescoles

Imatge d'arxiu d'unes pràctiques de conduir amb el cotxe d'una autoescola.

La falta d'examinadors fa augmentar les llistes d'espera a les autoescoles

Denuncien que alguns d'ells han de dur a terme tasques administratives perquè tampoc hi ha suficients efectius a les oficines

Actualitzada 26/10/2022 a les 06:39

«Quan els nostres alumnes aproven l'examen teòric, esperem fins a dos mesos per començar a fer les pràctiques perquè hi ha una llista d'espera i no podem assegurar-li que podrà fer l'examen aviat», explica la responsable d'una autoescola del centre de Tarragona. Moltes persones que volen treure's el carnet de conduir es troben en aquesta situació, que està provocada principalment «per la manca d'examinadors a la província». Un problema que també s'estén a la part administrativa, on també «seria necessari que hi haguéssin més efectius», apunten des de l'autoescola tarragonina.

Actualment, es fan examens cada 15 dies aproximadament i hi ha una dotzena d'examinadors per a tota la província, una quantitat que a alguns els hi sembla «insuficient». A més, la manca d'administratius provoca que alguns examinadors hagin de fer tasques burocràtiques que no els pertoca. «Això agreuja, encara més, el problema», afirmen. El responsable de l'autoescola argumenta que la culpa d'aquesta situació «és dels que assignen quantes places de funcionaris hi haurà, caldria posar-ne més».

El problema no només sorgeix quan algú vol fer l'examen pràctic, sinó que també succeeix amb el teòric. «Abans podíem tardar deu dies a donar una data d'examen, però ara potser els nostres alumnes s'han d'esperar gairebé un mes per poder fer-lo», lamenten. A això, cal afegir que un cop aprovats, han d'esperar uns mesos per poder començar a fer pràctiques: «No volem que les facin si no es poden examinar fins d'aquí a quatre mesos, nosaltres apostem per una formació continuada i, per això, preferim que les comencin una mica més tard, quan ja sabem quan podran examinar-se del pràctic».

Durant l'estiu, és habitual que molts estudiants universitaris que tornen a Tarragona aprofitin per fer l'examen teòric i això ha provocat també que molta gent hagi sol·licitat fer el pràctic durant aquests mesos: «Ara s'ha acumulat tot i, per això, hi ha llargues llistes d'espera».

«Nosaltres tenim una llista d'espera d'uns tres o quatre mesos, quan abans no es tardava més d'un mes a poder fer l'examen pràctic», apunten des d'una altra autoescola de la ciutat. En el seu cas, també denuncien que «fa falta més examinadors, per poder cobrir totes les necessitats». «El problema arriba quan ens assignen els minuts d'examen. No ens surten els comptes, no podem portar tots els alumnes que ens agradaria», expressen. La situació és més complicada pels qui es volen treure el carnet de vehicles pesants, ja que són 50 minuts d'examen.

Per això, demanen que s'amplien les quotes d'examinadors a la província per «desembussar la saturació». «Si en un mateix dia hi poden haver 5 examinadors, en comptes de 4, ja es notarà molt», afirmen. Des de l'autoescola tarragonina expressen que «ens tenen lligats de mans, no podem fer rotacions naturals d'alumnes perquè hi ha molta cua d'espera» i confessen que alguns dels seus alumnes «s'han enfadat amb nosaltres perquè necessiten treure's el carnet per la feina o altres raons de pes i nosaltres no ho podem solucionar».

Futur amb optimisme
Tot i que la situació és «molt dolenta», reconeixen que fa uns mesos era encara pitjor. «Abans la llista d'espera podia arribar a ser de 5 mesos fins i tot», comenten. I és que algunes autoescoles van passar el seu pitjor moment a principis d'any i ara ja s'estan recuperant, com és el cas de l'autoescola Sabat. «Estem força bé respecte mesos enrere, però comparat amb altres anys encara no és la situació idíl·lica», explica el director Aaron Sabat.

«Vam arribar a tenir quatre, cinc o sis mesos d'espera; però ara en tenim un o dos com a màxim», reconeix Sabat. El director de l'autoescola, però, no vol llançar les campanes al vol «perquè en aquest sector ja sabem que qualsevol dia pot passar alguna cosa que capgiri la situació i tot es torni a complicar». Tot i que, en el seu cas, no tenen tanta llista d'espera, també reconeix que «falten examinadors i, sobretot, administratius perquè els primers no hagin d'encarregar-se de fer gestions burocràtiques».

El president de l'Associació d'Autoescoles de Tarragona, Carlos Oliver, es mostra optimista de cara al futur: «Hi ha llistes d'espera i pot ser que manquin examinadors, però ara el problema no és tan greu com abans i crec que en els pròxims mesos aquesta acumulació anirà disminuint». Oliver reconeix que la marxa de dos examinadors a finals de l'any passat va provocar que a poc a poc s'acumulessin les persones que volien fer l'examen pràctic, però que l'arribada dels dos nous interins durant les darreres setmanes hauria de servir per «solucionar els problemes que tenen les autoescoles afectades, que es podran posar al dia».

Temes relacionats
Comenta el contingut : La falta d'examinadors fa augmentar les llistes d'espera a les autoescoles
Diari MesDiari Mes és una marca registrada de Tamediaxa, S.A.

Redacció i administració: Carrer Manuel de Falla, 12 Baixos. Tarragona

977 21 11 54

Redacció a Reus: Carrer Llovera, 18. 1r 1a. 43201 Reus

977 32 78 43

diari.mes és un mitja
auditat per OJDInteractiva
Diari Mes

Amb la col·laboració de:
Diari Mes