x

Ens agradaria enviar-te les notificacions per a les últimes notícies i novetats

PERMETRE
NO, GRÀCIES
Cercador de l’Hemeroteca
Español
Seccions

Tarragona Reus Costa Daurada

Tarragona
16.8 º
3.6 Km/h
Tribuna

La neteja viària, un problema transversal

  • Antonio García Leal
Portaveu de la Xarxa Vendrellenca

Actualitzada 03/09/2018 a les 19:31

Antonio García Leal

Antonio García Leal

Antonio García Leal

Al ple del 31 juliol del nostre Ajuntament, ha posat de manifest que un dels principals problemes que tenim a la nostra vila és la falta d’un servei de neteja viària capacitat per assolir de forma sòlida i ven definida el servei. La queixa per la manca de neteja abraça a tots els barris del municipi i la brutícia es pot veure en girar qualsevol cantonada. A aquest fet de la manca d’un servei de neteja viària que doni veritable cobertura a la nostra vila, se l’ha de sumar l’incivisme de molta gent que ho embruta tot, que deixa les bosses de brossa i tota sort d’objectes allà vol, aquesta suma tan sols pot servir per empitjorar la situació que ja és molt delicada en aquesta matèria per la manca d’un servei que doni cobertura real a les necessitats del nostre municipi.

Va ser el ple del mes del 18 de febrer de 2016 que va aprovar comunicar a l’empresa FCC medioambiente S.A la finalització del contracte de neteja viària que, en aquell moment, ja estava caducat; el que va posar punt final a anys de contractes amb aquesta empresa. El que ningú s’esperava aquell dia és que dos anys després ens trobessin encara sense un servei de neteja viària amb un contracte en vigor, que garantís un bon servei per la ciutadania en aquest problema transversal que requereix solucions reals i efectives.

La primera i única proposta que es va presentar al Ple per donar solució al problema de la neteja viària, va ser la proposta de municipalitzar el servei, que va presentar l’Eva Mata d’Esquerra Republicana, al ple de gener de 2017, els vots contraris de PSC, PDeCAT i regidor no adscrit, i la indiferència de Ciutadans i PP que es van abstenir, sumat al vot de qualitat del nostre batlle Martí Carnicer, van acabar amb aquesta possibilitat i van deixar al nostre municipi per una llarga travessia per al desert en aquesta matèria tan important i transversal, com és la neteja viària, que el dia d’avui segueix sense solució definitiva.

No obstant el govern local ha començat a moure fitxa i el març de 2018, va contractar a l’empresa que farà el plec de condicions per fer el concurs públic o el que és el mateix, traduït a l’idioma de la gent del carrer, això va per llarg.

I és que la realitat es pot veure als carrers de la nostra vila, dia rere dia, la brutícia hi és a tots els llocs, les màquines de netejar passen a la carta per alguns llocs del municipi i per d’altres mai les hem vist, i el que necessita la nostra vila és un bon servei de neteja amb un contracte en vigor i un projecte dimensionat i no el que tenim ara, que és una empresa contractada que ho fa perquè la llei de contractació s’ho requereix fins que hi hagi contractada una de nova.

Pel que fa al concurs públic per externalitzar el servei, tot apunta al fet que es farà perquè aquesta és la voluntat del PSC, PDeCAT; i que Ciutadans i PP no ho veuen amb malament d’acord amb el votat al ple de febrer de 2016. Aquesta proposta requereix un plec de condicions que es va encarregar a una empresa externa al març d’aquest any, 15 mesos després que és votes en contra de la proposta de municipalitzar el servei presentat per Esquerra Republicana, això no obstant, això no acaba amb el plec, ja que després s’haurà de fer el concurs, cosa que crec probable ens portarà al final de la legislatura i això penso jo, que no és bo per al nostre municipi, perquè aquest contracte serà llarg i és possible que sigui escollit per gent que després no estarà al davant del govern per fer-se càrrec dels errors que s’hagin pogut fer a la seva elecció.

Per acabar us diré que aquesta situació de bloqueig per part de l’Ajuntament en aquesta matèria tan important que va provocar amb el seu vot en contra de la municipalització, fins i tot fent servir el vot de qualitat del nostre batlle, la patim tots i totes dia rere dia als nostres carrers, sense que podem fer res més, que esperar a les pròximes eleccions per passar comptes amb quins van bloquejar la proposta de municipalització del servei que faria, que ara tinguessin un servei de neteja viaria públic amb més treballadors i més eficient, perquè cal destacar per posar fil a l’agulla, que no val votar en contra i no fer res més, penso jo, que en un problema transversal del nostre municipi, s’ha d’aportar una alternativa o pressionar perquè el govern la posi sobre la taula de forma efectiva en poc temps.
Comenta el contingut : La neteja viària, un problema transversal
Diari MesDiari Mes és una marca registrada de Tamediaxa, S.A.

Redacció i administració: Carrer Manuel de Falla, 12 Baixos. Tarragona

977 21 11 54

Redacció a Reus: Carrer Monterols, 36 2n. Reus

977 32 78 43

diari.mes és un mitja
auditat per OJDInteractiva
Diari Mes

Amb la col·laboració de:
Diari Mes