x

Ens agradaria enviar-te les notificacions per a les últimes notícies i novetats

PERMETRE
NO, GRÀCIES
Cercador de l’Hemeroteca
Español
Seccions

Tarragona Reus Costa Daurada

Tarragona
14.74 º
35.28 Km/h
Tribuna

La normativa de solars del Vendrell

  • Antonio Garcia Legal
Secretari de la AAVV Tancat III del Vendrell

Actualitzada 11/06/2018 a les 19:28

Antonio García Leal

Antonio García Leal

Antonio García Leal

Va ser al setembre, quan al ple municipal de Vendrell el grup de Sí es pot, el Vendrell, instat per la Xarxa Vendrellenca i l’associació de Bulevards Cintoi va presentar al Ple una proposta per tirar endavant la creació d’una normativa que reculli tots els aspectes reguladors i un règim sancionador, per al tancament de solars, el seu manteniment i la construcció de voreres.

L’esperit d’aquesta proposta, no era altre que ordenar la situació de caos que hi ha al nostre municipi, amb solars plens de brossa, rates, males herbes, sense tancament i carrers sense voreres construïdes, per on transitar amb seguretat. I tot apunta que com d’altres ocasions ens hem quedat amb l’esperit perquè una vegada, mes després de 9 mesos d’espera a què de forma definitiva s’aprovi el text definitiu de la normativa, ens trobem amb un govern local que la manté al calaix, sense tirar-la endavant.

És per aquest motiu que em pregunto, ara que estem a les portes d’una nova revenja de sant Joan, i que ens trobem amb solars en entorns urbans amb herbes i brutícia que impedeixen el pas i que són un perill si es calen foc, que farà l’Ajuntament de Vendrell. Seguirà tenint la normativa en un calaix esperant que acabi la legislatura?, seguirem vivint amb inseguretat i insalubritat a la nostra vila de tenir solars plens de brutícia, rates i males herbes sense que l’Ajuntament de Vendrell faci res?

És lamentable dir que una altra vegada ens trobem amb la manca d’interès per part de l’Ajuntament de tirar endavant una solució a un problema transversal que afecta propietats privades i també propietats públiques; aquesta manca penso jo, és un menys preu per part del govern local de Vendrell al treball de la societat civil, que es va implicar en tirar endavant aquesta proposta, amb la col·laboració dels grups de l’oposició que van ser quins van donar veu i van portar al ple aquest problema transversal davant del silenci dels que han governat sempre el Vendrell i que han deixat que aquest problema es faci cada vegada més gran i incontrolable.

És encara més lamentable que l’Ajuntament no actuï d’ofici i obri expedients a les propietats que incompleixen la normativa actual, i que no faci res davant d’un problema que ens afecta a tots els barris i urbanitzacions de la nostra vila, que requereix una actuació contundent contra aquells que han convertit zones del nostre municipi en un veritable abocador de brutícia, caus de rates i en un perill imminent si alguna d’aquestes parcel·les es cala foc.

Per acabar diré que no tinc cap confiança en aquest govern del Vendrell, que mai ha vist un problema en la deixadesa dels propietaris de solars de la nostra vila que han incomplert la normativa actual, i que potser segueixen incomplint la nova normativa, si no tenim un govern disposat a perseguir i sancionar a aquells incívics que deixen el poble ple de brutícia i males herbes, perquè no oblideu que no van ser els que governen el municipi els qui es van posar a treballar en aquest problema; va ser la societat civil, recolzada per un grup de l’oposició.
Comenta el contingut : La normativa de solars del Vendrell
Diari MesDiari Mes és una marca registrada de Tamediaxa, S.A.

Redacció i administració: Carrer Manuel de Falla, 12 Baixos. Tarragona

977 21 11 54

Redacció a Reus: Carrer Monterols, 36 2n. Reus

977 32 78 43

diari.mes és un mitja
auditat per OJDInteractiva
Diari Mes

Amb la col·laboració de:
Diari Mes